Genel Ambalaj Ürünleri

Ahşap Ambalaj Ürünleri

Ahşap ambalaj ürünleri ahşap ve işlenmiş ahşaptan elde edilmiş ürünlerin tamamıdır. Ahşap ambalajlar kendi içerisinde hammaddesine göre sınıflandırılabilir, kullanım amacı ve taşıma kapasitesine göre tercih edilirler. Bazı ahşap ambalaj ürünleri üretiminin den sonraki kullanım süreçlerinde tekrar kullanıma uygun olduğu için birden fazla kullanılabilirler.

a) Ahşap Sandık

Ahşap Ambalaj | Ahşap Sandık

Ahşap Ambalaj | Ahşap Sandık

Kullanım şekline uygun ağaçtan üretilen kerestelerin uygun şekilde ebatlanması ve müşterinin istediği ölçüde üretilmesi şeklinde imal edilen dayanıklı, alternatiflerine göre ağır ve sağlam ambalaj ürünleridir. Ahşap sandık ürünleri eğer ihracatta kullanılacak ise ISPM-15 stadartlarına uygunluğu gözlemlenmelidir, bu durum IPPC damgası sayesinde belirtilmektedir. Uygun şekilde ebatlanan ahşap parçaların çivi veya vida gibi bağlantı elemanları sayesinde montajı yapılarak son kullanıcısına teslimi yapılır.

b) Kontrplak Sandık

Ahşap Kontrplak Sandık, Ahşap Ambalaj

Ahşap Kontrplak Sandık, Ahşap Ambalaj

Kontrplak kasalar, işlenmiş ahşap malzeme olan kontrplaktan üretilen ve ahşap çıtalar ile kenarlarından desteklenerek sağlamlığı arttırılan ve bağlantı yapılabilirliği desteklenen alternatiflerine göre hafif sandıklardır. Kontrplak 4-6-8-10 mm gibi kalınlıklarda tercih edilirler, bu sayede ürünün taşıma kapasitesi belirlenir ve daha sağlıklı bir şekilde kullanılabilirler.

c) OSB Sandıklar

OSB Sandık, Akasya Ahşap Ambalaj

OSB Sandık, Akasya Ahşap Ambalaj

OSB işlenmiş yonga levhadır. Osb diğer ahşap ambalaj ürünlerine göre daha dayanıklı ve ağırdır. Taşınması istenilen yükün durumuna göre tercih edilir ve kullanılır. Osb tek başına çivi ve vida gibi bağlantı elemanlarının kullanımında çok uygun olmayabilir ayrıca esneme ve kırılmaya karşı önlem olması amacı ile kenar ve köşeleri ahşap çıtalar ile desteklenmektedir.

 

d) Plywood Sandık

Plywood Sandık, Ahşap ambalaj

Plywood Sandık, Ahşap ambalaj

Plywood, kontrplak malzemesinin yabancı ismidir. Siyah plywood yani filmli plywood diğer alternatif ahşap malzemelere oranla daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Üzerinde ki film katmanı sayesinde nem ve sudan etkilenme oranı düşüktür. Farklı kalınlıklarda olabilir ancak an yaygın kalınlığı 18 mm olandır. Çivi ve vida kullanılarak bağlantıları yapılmaktadır.

e) Y-pack

Y-Box, Y-pack Sandık Kasa

Y-Box, Y-pack Sandık Kasa

Kenarları Sac olan (Y-Pack) Katlanabilir bir üründür. Fazla miktarlarda alınması durumunda fazla yer kaplamaz. Hafif bir ahşap ambalaj çeşididir. Taşıyacağı ağırlığa göre içerden ve alt palet kısmından kuvvetlendirilir. Hafif bir üründür, kendine özel bağlantı şekli ile üretilir çivi ve vida gibi bağlantı elemanları kullanılmaz.

f) Parmaklı Kasa

Parmaklı Kasa Ahşap Ambalaj, Kafes Sandık

Parmaklı Kasa Ahşap Ambalaj, Kafes Sandık

Parmaklı ahşap ambalaj ürünleri, belirli aralıklar bırakarak ahşabın birleştirilmesi ile malzeme taşımak için yapılan ahşap taşıma araçlarıdır. Bu ahşap ambalaj taşıma araçları günümüzde en çok havalandırma ve görünüm kontrolünün arandığı anlarda kullanılır. Parmaklı kasalar birçok farklı taşıma kapasitesi ve ölçüde hazırlanabilmektedir.

g) Karton Kutu

Karton Kutu

Karton Kutu

Karton kutular genelde tek kullanımlık ambalaj ürünleridir. Taşınması istenilen ürünlerin karton kutunun içerisine konularak taşınma işlemi gerçekleştirilir. Karton kutular farklı kalite ve taşıma kapasitesinde olurlar ihtiyacınıza göre tercih etmelisiniz. Taşıma kapasitesi çok yüksek olmayan karton kutular hafif yüklerin taşınması için ideal ürünlerdir. Üzerilerine yazılabilir veya işaret konulabilir, kağıt yapısı olduğu için bu mümkündür.

 

 

h) Plastik Kutu ve Çantalar

Plastik çanta ve taşıma kutuları

Plastik çanta ve taşıma kutuları

Plastik çanta ve kutular, daha uzun ömürlü, tekrar kullanıma sahip özel ürünlerdir. Taşınması planlanan ürün plastik çanta içerisine konulduğunda kilitleme ve taşıma aksesuarları sayesinde rahatlıkla ve güvenle taşınabilir. Dış etkenlere karşı sıcaklık ve soğuktan etkilenmez darbeye karşı dayanıklılığı sayesinde çarpma ve düşme gibi faktörler taşınan ürünü neredeyse hiç etkilemez.

ı) Kompozit Çanta ve Sandıklar

Kompozit Sandıklar, Kompozit Geri Dönüşüm Sandıkları

Kompozit Sandıklar, Kompozit Geri Dönüşüm Sandıkları

Kompozit Sandıklar, Kompozit; 3mm ile 5mm arasında kalınlıklarda bulunan levhalardan ölçütlendirilerek montaj yapılmaktadır. Kompozit, iç ve dış yüzeyi alüminyum orta kısmı plastikten oluşan bir malzemedir. Dayanıklılığı -80 Derece soğuğa ve +110 derece sıcağa dayanacak şekilde sabittir. Çeşitli ahşap deseni ve solid renklerde alternatifleri olan ürünün alternatiflerine göre tonajı da düşüktür.

Kullanılan Sektörler :

1 – Havacılık sektörü,
2 – Fuarcılık Sektörü,
3 – Nakliyecilik Sektörü,
4 – Müzik Sektörü,
5 – Makine Sektörü,
6 – Otomotiv Sektörü,

i) Strech Film

Strech Film

Strech Film

Strech Film, ambalajlama ürünüdür, farklı kalınlıklarda bulunabilen bu ürün genelde malzemelerimizi koruyucu şekilde sarmak için kullanılır. Rulo halinde piyasada hazır  halde bulunan Strech Film gerdirme özelliği ve kalınlığına göre kalite kategorisine sokulur. Genelde 17 mikron veya 23 mikron kalınlığında tercih edilmektedir. Yapışma değil ama sarma özelliği sayesinde esneme özelliği ile birlikte çok kullanışlı bir ambalaj ürünüdür.

 

Bu yazı Ürünler, Faydalı Bilgiler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s