Ahşap Sandık ve Sektörel Kullanım Alanları

Ahşap sandık

Niçin ahşap sandıklara ihtiyaç duyulur?

ahşap ambalaj, Fuar Sandığı, ahşap sandık

Fuar Sandığı, Akasya Ahşap Ambalaj, fuar çantaları, ahşap ambalaj ve ahşap sandık ürünleri üretim

Hangi sektörlerde “ahşap ambalaj” kullanımı mümkündür?

  • Ambalaj sektörü
  • Taşıma ve sevkiyat sektörü
  • Havacılık sektörü
  • Savunma sanayi
  • Oto parça sektörü
  • Makine sanayi

 

Yukarıda ki sektörlerde ahşap ambalaj kullanımı mevcudiyette sıklıkla devam etmektedir. Taşınma konusunda orta ve yüksek sınıf ürünlere ihtiyaç duyan her sektör ahşap ambalaj ürünlerinden faydalanmayı çözüm olarak görmektedir.

Ambalaj sektöründe “ahşap ambalaj” ürünlerinin kullanımı!

Ambalaj sektöründe “ahşap ambalaj” ürünlerinin kullanımı! |Y-Pack kontrplak kasa

Ambalaj sektöründe “ahşap ambalaj” ürünlerinin kullanımı! |Y-Pack kontrplak kasa

Ambalaj sektörü geniş çaplı bir sektördür, bu yüzden birçok ambalaj ürünü için ahşap taşıma ürünlerinin kullanımı ideal niteliktedir. Ambalajlama ürünlerinde balonlu naylondan etikete kadar birçok ürünü saymak mümkündür. Bu ürünlerin üretim ve sevkiyatında kâğıt koliler kullanılabildiği gibi ahşap sandıklar da (ahşap ambalaj ürünleri) kullanılmaktadır. Ahşap ambalaj ürünlerinin kullanılma amacı burada genelde daha sert dış darbelere dayanıklı olmaları ve daha fazla taşıma kapasitesine sahip olmalarıdır.

Taşıma sektöründe “ahşap ambalaj” kullanımı!

Katlanabilir ahşap ambalaj, ahşap sandık, ahşap ambalaj ürünleri

Katlanabilir ahşap ambalaj, ahşap sandık, ahşap ambalaj ürünleri

Kargo, nakliye gibi iş dalında faaliyet gösteren firmaların genel iş tanımında taşıma sektörü biçimi ile ifade edilebilirlik vardır. Taşıma sektörü içerisinde ahşap ambalaj ürünlerinin kullanımı mevcuttur, bunlara örnek vermek gerekir ise özellikle nakliyesi yapılacak olan herhangi bir ürün sağlıklı bir şekilde taşınmak isteniyor ise ambalajlanmalıdır, bu ambalajlama durumu bazen taşınması planlanan üründe yetersiz kalabilmektedir burada ahşap ambalaj ürünleri devreye girer. Ahşap ambalaj ürünlerinde ölçü ve mukavemet farklı ihtiyaçlara göre şekillendirilip farklılaştırılabildiği için taşınacak ürünün boyut ve ağırlığına uygun ürün elde edilir.
örnek: taşınması planlanan herhangi bir ürün yetersiz şekilde ambalajlanmış ise ve nakliye olarak uzak bir noktaya ulaştırılması gerekiyorsa ürün dış etkenlerden ve birlikte taşınacağı ürünlerden taşıma esnasında zarar görmemesi için ahşap ambalaj ürünleri ile ambalajlanarak taşınacaktır.

Havacılık Sektöründe “ahşap ambalaj” kullanımı!

Havacılık Sektöründe “ahşap ambalaj” kullanımı!

Havacılık Sektöründe “ahşap ambalaj” kullanımı!

Havacılık sektörü bilinildiği gibi yüksek kapasiteli bir iş alanıdır, bu nedenle burada taşınması planlanan ürün, malzeme vb. tüm araç gereçlerin maddi değerleri de çoğu zaman yüksek olabiliyor. Havacılık sektörün de aynı zamanda kargo yani hava taşımacılığı yapıldığı için hava taşımacılığında da ahşap ambalaj ürünleri genel kullanım ürünleri olarak nitelendirilebilir. Bu durumun yanında havacılık sektörü ile ilgili uçak malzemeleri, yedek parçalar, özel ürünlerin taşınması için özel ahşap sandıklar üretilip sadece bu amaçla kullanılmaktadır. Özel tasarım ahşap ambalaj ürünleri standart olan ürünlerden daha maliyetli ancak tekrar kullanıma uygun olacağından fayda-maaliyet eşleşmesinde yinede uygun niteliği taşıyabilir. Hava taşımacılığında kullanılan ahşap ambalaj ürünleri yurt içi ve yurt dışı odaklı olarak iki önem noktasında ayrılabilir. Yurt dışına çıkacak ürünlerin muhakkak üretim ve imalat standartlarının AS-9100 kalite standartlarında üretilirken Ahşap olması nedeni ile ISPM-15 gereksinimi göz önünde bulundurulmalıdır. ISPM 15 fırınlama işlemi yanında kullanılan ahşap üzerinde ısıl işlem damgası (IPPC) olmalıdır.

Savunma sanayisinde “ahşap ambalaj” kullanımı!

Savunma sanayisinde “ahşap ambalaj” kullanımı!

Savunma sanayisinde “ahşap ambalaj” kullanımı!

Savunma sanayisinde ahşap ambalaj kullanımı genellikle saklama ve taşıma gibi ihtiyaçlardan dolayı kullanılır. Taşıma ihtiyacı doğan bazı savunma sanayi ürünleri boyut veya ağırlıklarından dolayı daha yüksek mukavemete sahip ambalajlama ürünlerine ihtiyaç duyar bu nedenle bu aşamada ahşap ambalaj ürünleri devreye girmektedir. Saklama konusunda dış etkenlerden mümkün mertebe uzak tutulması gereken araç ve gereçlerin uygun saklama koşullarına sahip sandık ve benzeri ürünlerin kullanımı söz konusudur. Bu sayede saklama konusunda ideal ürün olarak ahşap ambalaj ürünleri tercih edilmektedir.

Oto parça, yedek parça sektöründe “ahşap ambalaj” kullanımı!

Makine sanayisinde “ahşap ambalaj” kullanımı!

Makine sanayisinde “ahşap ambalaj” kullanımı!

Otomobil, motosiklet, motorlu araçlar ile bu araçların parça ve yedek parçalarının üretimi sonrasında saklanması, taşınması gibi aşamalarda muhakkak ki bir ambalajlama şeklinden faydalanmak gerekmektedir. Bu ambalajlama biçimi mevcut ürünlerin genelde metal, hassas ve pahalı olabildiği göz önünde bulundurulduğunda ahşap ambalaj olarak en uygun alternatif ortaya çıkıyor. Ahşap ambalaj ürünleri bu sektör için özellikle ülkemizde yoğun biçimde tercih edilip kullanılmaktadır. Durumu biraz daha açıklayıcı halde anlatmak gerekir ise, herhangi bir nakliyat, taşıma şekli ile önemli ve pahalı ürünlerin gönderimi riskli ve zor olmakta o yüzden üretici veya dağıtıcı firmaların bu yönde tercihleri hem uygun maliyetli hem de ürünlerin dış etkenlerden en az etkileneceği ürün taşıma araçları ahşap ambalaj ürünleridir. Ahşap ambalaj ürünleri içerisinde talep edilir ise özel yataklamalar ile ayrı bir ambalajlamaya ihtiyaç duymadan taşınacak özel şekilli araçlar hareket etmeden ve sağlıklı bir şekilde taşınmaktadır. Aynı zamanda bu taşıma ürünleri çoğu zaman tekrar kullanıma da uygun olduğu için maliyet kazancıda sağlarlar.

Makine sanayisinde “ahşap ambalaj” kullanımı!

Makine sanayisinde üretim, montaj ve sevkiyat aşamalarında her daim metalin ile temasında sıkıntı yaşatmayacak ama kolay kolay da ezilip taşıma konusunda sıkıntı oluşturmayacak malzeme tercihi yapılmakta yani ahşap ürünler daha kullanışlı olmaktadır. Makinelerin genelde metal ürünlerden üretilmesi bu durumu zorlaştırdığı gibi basitleştiriyor da çünkü metal mağlumunuz ağır bir ürün dolayısı ile makine ve parçalar da ağır olacaktır, buna uygun ahşap sandık, ahşap ambalaj üretilmesi gerekmektedir. Ahşap ambalaj ürünleri özel ölçü ve ebatlarda üretilebildiği için istenilen ölçülerde üretilerek uygun makine ve parçanın taşınması kolaylıkla sağlanmaktadır. Taşıma işlemlerinde asıl yük alanı taban olduğu için muhakkak ağırlığı taşıyabilecek uygun palet sistemi oluşturulmalı ve kenarlar uygun ahşap malzemeden tercih edilmelidir. Unutulmamalıdır ki taşınan makine aksamı ahşap sandık içerisinde hareket ederse sandığa zarar verebilir, bu unsur düşünülüp ona göre malzeme ve ürün imalatı yapılmalı.

Bu yazı Ürünler, Faydalı Bilgiler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s